Coșul este gol. Adăugați un produs

Citramon-BP Forte comp. N10x3

22,84 lei
23,55 lei
Adaugă în coş
Ce este Citramon-BP, Citramon-BP FORTE şi pentru ce se utilizează
Citramon-BP, Citramon-BP FORTE este un analgezic, reduce febra şi este un
medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).
Citramon-BP, Citramon-BP FORTE conţine trei substanţe active: paracetamol, acid
acetilsalicilic şi cafeină. Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi
performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.
Această combinaţie de substanţe active, este mai eficientă decât utilizarea
substanţelor separat (paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeină) sau a
combinaţiei duble (paracetamol şi acid acetilsalicilic). Această combinaţie
scade cantitatea de analgezice necesară.
Citramon-BP, Citramon-BP FORTE este destinat utilizării la adulţi, pentru:
- tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerilor de intensitate uşoară
până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap (cefaleie de tip tensional), migrenă, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor;
- tratamentul stărilor febrile;
- menstruaţie dureroasă.
O cefalee de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea
este adesea descrisă ca o presiune constantă, ca şi cum capul ar fi strâns într-o
menghină şi este prezentă frecvent, în acelaşi timp, pe ambele părţi ale capului.
Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă
adresaţi unui medic. Cum să luaţi Citramon-BP, Citramon-BP FORTE
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.
Doza uzuală este corespunzător la acid acetilsalicilic 240 - 640 mg, paracetamol 180 - 480 mg şi cafeină 27,5 - 80 mg de până la de 3 ori pe zi dacă este
nevoie. Intervalul dintre două doze trebuie să fie cel puţin 4 ore.
Doza maximă zilnică este corespunzător la acid acetilsalicilic 1500 mg, paracetamol 1200 mg şi cafeină 200 mg).
- Comprimatele trebuie să fie dizolvate într-o cantitate mică de lichid sau înghiţite întregi (fără a le mesteca) cu o cantitate suficientă de lichid.
- Nu luaţi acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile cu excepţia cazului
în care v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră, medicul dentist sau farmacist.
Utilizarea la pacienţii cu funcţie alterată a rinichilor sau ficatului
Adresaţi-vă unui medic pentru ajustarea dozei înainte de a începe să luaţi
acest medicament. După examinarea stării sănătăţii dumneavoastră, medicul vă poate recomanda reducerea dozei sau mărirea la mai mult de 4 ore a
intervalului dintre doze.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
Acest medicament este destinat pentru utilizare doar adulților. Citramon-BP,
Citramon-BP FORTE nu ar trebui să fie utilizat pentru a trata copiii şi adolescenţii cu vârsta sub 18 ani, având boli care produc febră (de exemplu vărsat
de vânt).
Dacă un copil sau adolescent prezintă următoarele simptome în acelaşi timp
cu o boală care produce febră, iar simptomele persistă pentru o perioadă
lungă de timp, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la un spital:
- vărsături;
- dureri de cap;
- pierderea cunoştinţei.
Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boală foarte rară, dar, în unele
cazuri letală, care necesită tratament medical imediat.
Dacă luaţi mai mult Citramon-BP, Citramon-BP FORTE decât trebuie
Cereţi asistenţă medicală de urgenţă imediat ce aţi luat mai mult Citramon-BP,
Citramon-BP FORTE decât v-a fost prescris sau dacă un copil a luat accidental
acest medicament. Cereţi asistenţă medicală de urgenţă chiar dacă dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) vă simţiţi bine, deoarece există riscul
unei afectări întârziate grave a ficatului.
Dacă uitaţi să luaţi Citramon-BP, Citramon-BP FORTE
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză
imediat ce vă aduceţi aminte, dar păstraţi un interval de adminsitrare de cel
puţin 4 ore între doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval
de 24 ore. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse,
cu toate că nu apar la toate persoanele.
Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:
- şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome precum ameţeli, pierderea cunoştinţei, dificultate în respiraţie, umflarea limbii sau tractului respirator, colorarea în albastru a pielii etc.);
- angioedem (umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii);
- reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii;
- erupții grave pe piele care pot implica apariția de ulcere ale gurii, interiorului gâtului, nasului, organelor genitale și conjunctivită (ochi roșii și umflați),
Erupția poate progresa spre apariția de vezicule larg răspândite pe piele și
descuamare a pielii.
Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse
întâlnite la pacienţii care au luat tratament cu doze mari, de lungă durată,
cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale Citramon-BP și Citramon-BP FORTE) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea
de apariţie a tulburărilor gastro-intestinale este mai mare la administrarea de
doze mai mari de Citramon-BP și Citramon-BP FORTE.
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
- nervozitate, ameţeli;
- durere abdominală, durere de stomac, indigestie, senzaţie de rău (greaţă),
stare de rău (vărsături), arsuri la nivelul pieptului;
- sângerări oculte (sânge prezent în materiile fecale, care nu este vizibil cu
ochiul liber, dar care este detectat prin teste de laborator).
Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
- ritm crescut şi neregulat al inimii (palpitaţii);
- reacţii alergice pe piele (hipersensibilitate) (cum ar fi mâncărime sau urticarie),
- diaree.
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
- senzaţie de nelinişte (agitaţie), tremurături (tremor), senzaţie de ameţeală
sau de “învârtire” (vertij), stare de rău (stare generală de rău);
- accelerarea bătăilor inimii (tahicardie);
- reacţie de hipersensibilitate, care poate include dificultăţi de respiraţie,
scăderea tensiunii arteriale, şoc, umflare, roşeaţă a pielii sau reacţii grave pe
piele, inclusiv eritem poliform;
- inflamaţie a capătului de jos al tubului care duce la stomac (esofagită), ulcere în tubul digestive;
- transpiraţie excesivă (hiperhidroză);
- sângerare care poate duce, eventual, la anemie (o scădere a numărului normal de celule roşii din sânge, cu simptome, cum sunt stare generala de rău,
culoare albă a pielii, somnolenţă etc);
- modificare a funcţiei ficatului, care poate duce la modificări ale analizelor
de sânge.
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
- Senzaţie de nervozitate, tremurături sau transpiraţie, acestea pot fi semne
de scădere a concentraţiei zahărului din sânge (hipoglicemie);
- perforaţie (gaură) sau ruptură în tractul digestive;
- insuficienţă a funcţionării rinichilor (insuficienţă renală);
- modificări ale numărului de celule ale sângelui (semnele includ pete purpurii, rotunde, fără durere, de mărimea unui vârf de ac pe piele, uneori grupate pe zone mai mari, sângerare a gingiilor, sângerări nazale sau vânătăi,
la traumatisme minore, stare generală de rău, slăbiciune sau risc crescut de
infecţie);
- urticarie, dificultăţi de respiraţie sau respiraţie şuierătoare (bronhospasm),
la pacienţii care au reacţii alergice la medicamente pentru tratarea durerii,
febrei şi inflamaţiei.
Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
- sângerare la nivelul pielii indicată prin pete purpurii sau vânătăi pe piele,
sângerare a gingiilor sau sângerări nazale, cu timp de sângerare eventual
prelungit;
- dureri de cap, somnolenţă, confuzie;
- afectare a vederii, afectare a auzului sau apariţia de zgomote în urechi;
- inflamaţie la nivelul stomacului intestinului subțire sau gros;
- inflamație a ficatului, care poate duce la insuficiență acută a funcțiilor ficatului, leziuni ale ficatului;
- sângerare în interiorul craniului;
- lichid în plămâni (la utilizarea de lungă durată a Citramon-BP, Citramon-BP
FORTE și în condițiile unei reacții de hipersensibilitate).
În anumite cazuri, a fost descrisă o agravare a inflamaţiilor (umflării) cauzate
de infecţii ca fiind în strânsă legătură cu folosirea unor medicamente împotriva durerii, febrei şi inflamaţiei (AINS, un grup care include, de asemenea şi
Citramon-BP, Citramon-BP FORTE).
Vezi descrierea completă

Specificații principale

  • Producator Default
  • Țara producător Bulgaria
  • Article 90373
  • Producător BalkanPharm.
7 persoane se uită chiar acum la acest produs
Adăugat