Comanda Online ridică în farmacie Livrare rapidă în Chișinau și regiuni

A ferin Forte 650mg+4mg comp. film. N15x2

Descrierea

A-FERIN® FORTE

comprimate filmate

DENUMIREA COMERCIALĂ

A-ferin® forte

DCI-ul substanţelor active

Paracetamolum

Chlorpheniraminum

COMPOZIŢIA PREPARATULUI

1 comprimat filmat conţine:

substanţe active: paracetamol 650 mg, clorfeniramină maleat 4 mg;

excipienți: amidon, croscarmeloză sodică, povidonă K30, celuloză microcristalină, siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu, filmul: hidroxipropilmetil celuloză 5 cp, macrogol 400, dioxid de titan, galben de chinolină (E 104).

INDICAŢII TERAPEUTICE

A-ferin® forte este indicat în tratamentul gripei, răcelii şi altor infecţii respiratorii acute însoţite de următoarele simptome: congestie nazală,prurit nazal, cefalee, dureri musculare, dureri în gât, fatigabilitate, febră, rinită, lăcrimare şi prurit ocular.

DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: câte 1 comprimat fiecare 4-6 ore.

Doza maximă nictemerală nu va depăşi 6 comprimate.

REACŢII ADVERSE

Pentru aprecierea frecvenţei reacţiilor adverse se utilizează următoarele criterii: foarte frecvente (>1/10),frecvente (>1/100 şi <1/10), mai puţin frecvente (>1/1000 şi <1/100), rare (>1/10000 şi <1/1000),foarte rare (<1/10000), cu frecvenţă necunoscută (care nu pot fi estimate din datele disponibile).

Tulburări acustice și vestibulare: frecvente – vertij.

Tulburări oculare: mai puțin frecvente - vedere înceţoşată.

Tulburări gastrointestinale: rare – xerostomie.

Tulburări ale sistemului nervos: frecvente - sedare.
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat: frecvente - erupții cutanate.

CONTRAINDICAŢII

A-ferin®forte comprimate este contraindicat pacienților cu hipersensibilitate la unul din componentele preparatului. Nu se admite administrarea concomitentă cu inhibitorii MAO. Terapia cu inhibitorii MAO va fi suspendată cu 2 săptămâni înainte de iniţierea terapiei cu A-ferin® forte.

SUPRADOZAJ

La supradozarea preparatului sunt posibile: cefalee, vertij, nervozitate, confuzie, halucinaţii, convulsii şi aritmii. Tratament: în primele 16 ore se va administra cărbune activat sau antidotul specific al paracetamolului, N-acetilcisteina. În intoxicaţie severă se recurge la hemodializă sau hemoperfuzie. Se recomandă monitorizarea nivelurilor aminotransferazelor.

ATENŢIONĂRI ŞI PRECAUŢII SPECIALE DE UTILIZARE

La pacienţii cu afecţiuni hepatice, renale, cardiace, pulmonare şi anemie terapia cu Aferin® forte se va efectua sub supraveghere medicală. În caz dacă timp de 3 zile starea clinică nu se ameliorează, este necesară consultaţia medicului. Durata administrării preparatului nu va depăşi 7 zile. Administrarea preparatului la copiii sub 12 ani este contraindicată. Se va evita administrarea concomitentă a băuturilor alcoolice din cauza potenţării efectului sedativ.
41,81 lei
43,10 lei
Adaugă în coş

Specificații principale

  • Producator Medicamente
  • Article 61977
  • Producător Bilim Pharmaceuticals AS
  • Țara producător Turcia
9 persoane se uită chiar acum la acest produs
Adăugat