Coșul este gol. Adăugați un produs

Parlazin 10mg/ml 20ml pic. orale

67,75 lei
69,85 lei
Adaugă în coş
1. Ce este Parlazin picături şi pentru ce se utilizează
Substanţa activă din Parlazin este diclorhidrat de cetirizină.
Parlazin este un medicament antialergic.
La adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta de 2 ani şi mai mare, Parlazin picături este indicat:
- pentru ameliorarea simptomelor lăcrămaţiei şi guturaiului din rinita alergică sezonieră şi perenă;
- pentru ameliorarea simptomelor urticariei cronice (urticaria cronică idiopatică).
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Parlazin picături
Nu utilizaţi Parlazin:
• Dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la cetirizină (substanţa activă), la hidroxizină sau la derivaţi de piperazină (substanţe active înrudite ale altor medicamente) sau la oricare dintre celelalte componente ale preparatului (vezi pct. 8).
• Dacă aveţi o boală renală severă (insuficienţă renală severă cu clearance al creatininei sub 10 ml/min).
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Parlazin, consultaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile de mai jos, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua Parlazin:
- dacă aveţi boală renală. Este posibil să fie nevoie să reduceţi doza de medicament. Doza va fi determinată de medicul dumneavoastră;
- dacă aveţi factori ce predispun la retenţie urinară (de exemplu, leziune a măduvei spinării, boli ale vezicii urinare sau hipertrofie de prostată), deoarece cetirizina poate creşte riscul de retenţie urinară;
- dacă aveţi epilepsie sau prezentaţi risc de apariţie a convulsiilor.
Nu au fost observate interacţiuni semnificative clinic între alcool (la o alcoolemie de 0,5 la mie, corespunzătoare la un pahar cu vin) şi cetirizina administrată în doze normale. Cu toate acestea, ca în cazul tuturor antihistaminicelor, se recomandă evitarea consumului concomitent de alcool.
Ca şi în cazul administrării altor preparate antihistaminice, dacă urmează să aveţi un test de alergie, trebuie să întrerupeţi administrarea acestui preparat pentru câteva zile (3 zile) înainte de te stare. Acest medicament poate afecta rezultatele testelor de alergie
Parlazin împreună cu alte medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Datorită profilului cetirizinei, nu sunt aşteptate interacţiuni cu alte medicamente.
Utilizarea Parlazin cu alimente, băuturi şi alcool
Alimentele nu influenţează semnificativ absorbţia de cetirizină.
Nu au fost observate interacţiuni semnificative clinic între alcool (la o alcoolemie de 0,5 la mie, corespunzătoare la un pahar cu vin) şi cetirizina administrată în doze normale. Cu toate acestea, ca în cazul tuturor antihistaminicelor, se recomandă evitarea consumului concomitent de alcool.
Sarcina şi alăptarea
Sarcina
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, informaţi medicul sau farmacistul până la iniţierea administrării preparatului.
Similar altor medicamente, utilizarea Parlazin trebuie evitată la femeile gravide. Utilizarea accidentală a medicamentului de către o femeie gravidă nu ar trebui să producă efecte nocive asupra fătului. Cu toate acestea, administrarea medicamentului trebuie întreruptă.
Alăptarea
Nu trebuie să luaţi Parlazin în timpul alăptării, decât dacă medicul dumneavoastră a recomandat să luaţi acest medicament, deoarece cetirizina se elimină în laptele matern.
înainte de a lua orice medicament consultaţi medicul dumneavoastră, dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Studiile clinice nu au evidenţiat dovezi de afectare a atenţiei, vigilenţei şi a capacităţii de a conduce vehicule după administrarea Parlazin picături în doza recomandată.
Dacă intenţionaţi să conduceţi, să vă angajaţi în activităţi potenţial periculoase sau să folosiţi utilaje, nu trebuie să depăşiţi doza recomandată. Trebuie să vă monitorizaţi cu atenţie răspunsul la medicament.
Dacă sunteţi un pacient sensibil, puteţi să remarcaţi faptul că utilizarea simultană de alcool sau de alte medicamente cu efect deprimant la nivelul sistemului nervos vă poate afecta suplimentar atenţia şi capacitatea de reacţie.
Informaţii importante privind unele componente ale Parlazin picături
Parlazin picături conţine parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de propil, care poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate).
3. Cum să luaţi Parlazin
Luaţi întotdeauna acest preparat exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Dacă nu sunteţi sigur trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
Luaţi medicamentul conform regimului de dozare, în caz contrar preparatul poate să nu fie pe deplin eficace.
Adulţi
Doza recomandată: câte 10 mg, adică câte 20 picături o dată pe zi.
Copii şi adolescenţi
Copii şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste:
Doza recomandată: câte 10 mg, adică câte 20 picături o dată pe zi.
Copii cu vârsta de 6 - 12 ani
Doza recomandată: câte 5 mg, adică câte 10 picături de 2 ori pe zi.
Copii cu vârsta de 2 - 6 ani
Doza recomandată: câte 2,5 mg, adică câte 5 picături de 2 ori pe zi.
Pacienţi cu insuficienţă renală moderată până la severă
Dacă aveţi boli renale, consultaţi medicul dumneavoastră. Doza preparatului va fi ajustată de medicul dumneavoastră.
Dacă aveţi impresia că efectul preparatului Parlazin picaturi este prea puternic sau prea slab adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Durata tratamentului
Durata tratamentului depinde de tipul, durata şi evoluţia simptomelor dumneavoastră şi este stabilită de către medicul dumneavoastră.
Dacă luaţi mai mult Parlazin decât trebuie (supradozaj)
Dacă dumneavoastră aţi luat mai mult Parlazin picături decât v-a fost indicat, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. Medicul dumneavoastră va decide, dacă este cazul, ce măsuri trebuie luate. După un supradozaj, reacţiile adverse descrise mai jos pot apare cu intensitate crescută. Au fost raportate reacţii adverse cum sunt confuzie, diaree, ameţeli, oboseală, dureri de cap, stare de rău, mărirea pupilelor, mâncărime, agitaţie, sedare, somnolenţă, stupor, ritm cardiac rapid anormal, tremurături şi retenţie urinară.
Dacă uitaţi să utilizaţi Parlazin
Dacă aţi uitat să luaţi o doză, puteţi să o faceţi cât mai curând posibil. Dacă, însă, este momentul următoarei doze, luaţi doar această doză şi continuaţi tratamentul după orarul obişnuit. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Acest lucru nu poate compensa doza uitată dar vă poate expune riscului de supradozaj.
Dacă încetaţi să luaţi Parlazin
În cazuri rare pruritul şi/sau urticaria pot reaparea dupa întreruperea mai devreme a tratamentului cu preparatul Parlazin.
Consultaţi medicul dumneavoastră privind tratamentul ulterior.
Mod de administrare
Pentru administrare pe cale orală.
Picăturile trebuie turnate într-o linguriţă sau diluate cu apă, ţinând flaconul in poziţie verticală si apoi administrate oral. Daca se foloseste diluarea, trebuie ţinut seamă de faptul că, în special pentru administrarea la copii, volumul de apă la care se adaugă picaturile, trebuie adaptat în funcţie de cantitatea de apă pe care pacientul este capabil să o inghită. Soluţia diluată trebuie administrată imediat.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca şi alte medicamente, acest preparat poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
În cazul în care observaţi reacţiile adverse enumerate mai jos (care apar rar sau foarte rar) trebuie să întrerupeţi administrarea medicamentului şi să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră:
- reacţii alergice gravă care determină umflarea feţei sau gâtului (edem angioneurotic)
- reacţie gravă din partea organismului întreg (şoc anafilactic)
Aceste reacţii pot să apară imediat după administrarea medicamentului pentru prima dată sau mai târziu.
Reacţii adverse frecvente (pot afecta 1-10 pacienţi din 100)
- somnolenţă
- ameţeli, dureri de cap
- faringită (umflarea gâtului), rinită(la copii)
- diaree (la copii), greaţă, gură uscată
- oboseală
Reacţii adverse mai puţin frecvente (pot afecta 1-10 pacienţi din 1000)
- agitaţie
- parestezie (senzaţii anormale la nivelul pielii)
- durere abdominală, diaree
- prurit, erupţie pe piele
- astenie (oboseală extremă), stare de rău
Reacţii adverse rare (pot afecta 1-10 pacienţi din 10000)
- reacţii alergice, unele severe (foarte rare)
- depresie, halucinaţii, agresivitate, confuzie mintală, insomnie
- convulsii
- tahicardie (bătăi rapide ale inimii)
- anomalii ale funcţiei ficatului
- urticarie
- edem
- creştere în greutate
Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 pacienţi)
- trombocitopenie (număr scăzut de plachete sanguine)
- ticuri (spasm necontrolat)
- sincopă, diskinezie (mişcări involuntare), distonie (contracţii muscular anormale, prelungite), tremor, disgeuzie (modificări ale gustului)
- vedere înceţoşată, tulburare de acomodare (dificultate de focalizare), mişcări oculogire (mişcări circulare necontrolate ale ochilor)
- reacţii alergice gravă care determină umflarea feţei sau gâtului (edem angioneurotic), reacţie
gravă din partea organismului întreg (şoc anafilactic), erupţie cutanată medicamentoasă fixă
- eliminare anormală de urină (pierdere de urină nocturnă, durere sau dificultate la eliminarea
urinei).
Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile)
- creşterea poftei de mâncare
- ideaţii suicidare (gânduri de suicid sau gânduri repetate legate de suicid), coşmaruri
- pierderea memorie (amnesia), tulburări de memorie
- vertij (ameţeală, însoţită de senzaţia de rotaţie a obiectelor)
- erupţie cutanată cu formarea veziculelor purulente
- dureri articulare
- dificultate la eliminarea urinei (retenţie urinară)
- pruritul şi/sau urticaria dupa întreruperea mai devreme a tratamentului
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale: www.amed.md sau e-mail: farmacovigilenta@amed.md.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Parlazin
A se păstra la loc ferit de lumină, la temperaturi sub 25°C.
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor!
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
După prima deschidere termenul de valabilitate constituie 6 săptămîni.
Nu utilizaţi comprimatele în caz de semne vizibile de deteriorare a calităţii lor.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Informaţii suplimentare Ce conţine Parlazin
Un ml picături orale, soluţie conţin: substanţa activă: diclorhidrat de cetirizină 10 mg; excipienţi: glicerol, propilenglicol, zaharinat de sodiu, acetat de sodiu trihidrat, parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de propil, acid acetic glacial, apă purificată.
Cum arată Parlazin şi conţinutul ambalajului:
Picături orale, soluţie.
Lichid incolor, cu gust dulce, fără sediment, cu miros slab caracteristic de acid acetic.
Ambalaj:
Flacon din sticlă de culoare brună cu capacitatea de 20 ml, închis cu capac cu filet din polipropilenă cu strat intern din polietilenă (PE) prevăzut cu sistem de închidere
securizat pentru copii şi control al primei deschideri, şi picurător din PE. Câte 1 flacon împreună cu prospectul în cutie de carton.


Deţinătorul certificatului de înregistrare şi fabricantul
Deţinătorul certificatului de înregistrare
Egis Pharmaceuticals PLC
H-1106 Budapesta, Keresztúri út 30-38.
Ungaria

Fabricantul
Egis Pharmaceuticals PLC
H-9900 Körmend, Mátyás király út 65.
Ungaria
Vezi descrierea completă

Specificații principale

  • Producator Medicamente
  • Article 17656
  • Producător Gedeon Richter
10 persoane se uită chiar acum la acest produs
Adăugat